kharazm
12 بهمن 1401 - 03:01

مجارستان: دستاویز کردن «آزادی بیان» برای توجیه هتک حرمت قرآن، حماقت است

وزیر خارجه مجارستان گفت که اقدام دولت سوئد در خصوص اجازه دادن به هتک حرمت قرآن توسط یک فرد افراطی، حماقت بوده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مجارستان اقدام سوئد در اجازه دادن به یک فرد افراطی برای آتش زدن قرآن در استکهلم را «حماقت» توصیف کرد.

در پی این اقدام سوئد، ترکیه تمامی مذاکرات با استکهلم درباره پیوستن سوئد و فنلاند به پیمان آتلانتیک شمالی را به حالت تعلیق در آورد.

ترکیه و مجارستان دو کشوری هستند که هنوز با پیوستن سوئد و فنلاند به پیمان آتلانتیک شمالی موافقت نکرده‌اند.

«پیتر سیارتو» وزیر خارجه مجارستان در کنفرانس خبری مشترک با «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه گفت: آتش زدن کتاب مقدس دیگر ادیان، اقدام غیرقابل قبولی است.

وزیر خارجه مجارستان گفت که دستاویز قرار دادن «آزادی بیان» برای توجیه هتک حرمت قرآن، حماقت به شمار می‌آید.

وی اضافه کرد: «اگر این کشور خواستار پیوستن به پیمان آتلانتیک شمالی بوده و در تلاش برای جلب حمایت ترکیه بوده، باید رویکرد محتاطانه‌ای را در پیش بگیرد».

از زمان مطرح شدن بحث الحاق سوئد و فنلاند به ناتو، ترکیه به عنوان یکی از اعضای این ائتلاف نظامی غربی شروطی را برای اعلام موافقت با عضویت آنها در ناتو اعلام کرده است. عضویت یک کشور تازه در ناتو طبق اساسنامه این ائتلاف، به موافقت همه کشورهای عضو نیاز دارد.

به دنبال اقدام هتاکانه در سوئد، روابط متشنج این کشور با ترکیه دچار تنش‌های تازه‌ شده و آنکارا سفر از قبل برنامه ریزی شده اخیر وزیر دفاع سوئد به آنکارا را لغو کرد.

پیش از این، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به تن ندادن سوئد به خواسته‌های انکارا گفته بود، ممکن است ترکیه تصمیم متفاوتی در خصوص پیوستن فنلاند به ناتو اتخاذ کند که باعث شوکه شدن سوئد خواهد شد.

پایان پیام/.

منبع: فارس
شناسه خبر: 1011692